В Національній туберкульозній програмі України лабораторія займає одне з провідних місць. Основними завданнями лабораторної протитуберкульозної мережі є: виявлення бактеріовиділювачів, діагностика випадків туберкульозу, контроль лікування, визначення медикаментозної чутливості та проведення моніторингових досліджень за медикаментозною резистентністю циркулюючих мікобактерій.
Основним критерієм роботи бактеріологічної лабораторії являється достовірність результатів дослідження.
Друге дихання для лабораторії Дрогобицького протитуберкульозного диспансеру відкрилося в 2006 році, відколи почалася співпраця з доброчинним швейцарським фондом «Ведмідь та Лев».
До цього часу в лабораторії ДТД був один термостат, виготовлений після другої світової війни, в якому рівень стабільності температури був рухливим як рівень Женевського озера. Мікроскоп був один монокулярний, а центрифуга була придатна хіба що для приготування швейцарського сиру.
Коли ми отримали перші термостати, були приємно здивовані і задоволені. Згодом отримали наступні термостати, яких у нас зараз 4 ( чотири ), бінокулярні не китайські мікроскопи , лабораторні меблі.
Достовірні результати - один з найважливіших факторів ефективного лікування, адже помилкові дані, отримані під час лабораторної діагностики, ставлять під загрозу здоров`я та життя пацієнта. Тому розробка та запровадження дієвої системи забезпечення достовірності лабораторних досліджень важливий крок на шляху якісного медичного обслуговування.
Забезпечити достовірну бактеріологічну діагностику туберкульозу може належна організація роботи лабораторії з мікробіологічної діагностики туберкульозу із забезпеченням адекватного рівня біологічної безпеки під час роботи із заразним матеріалом, ефективна система контролю за якістю лабораторних досліджень, високопрофесійні кваліфіковані спеціалісти.
Лабораторні дослідження, які проводяться в нашій лабораторії здійснюються виключно за направленнями лікарів, адже саме до їх компетенції належить інтерпретація отриманих результатів аналізів з урахуванням скарг пацієнта, особливостей патогенезу захворювання, призначення терапії.
На сьогоднішній день діагностика туберкульозу включає
- Мікробіологічну діагностику;
- Рентгенологічну діагностику;
- Туберкуліно-діагностику
Існують два основні методи мікробіологічної діагностики туберкульозу:
- Мікроскопія мазка мокротиння;
Значення мікробіологічного методу дослідження :
- Найдешевший в діагностиці туберкульозу;
- Найдоступніший в діагностиці туберкульозу;
- Найефективніший для ранньої діагностики туберкульозу;
- Найефективніший для підтвердження діагнозу туберкульозу;
- Дозволяє спостерігати за клінічним розвитком та ефективністю лікування;
- Дозволяє оцінити ступінь бацило – виділення пацієнта та визначення заразності.
Щоб оцінити використання лабораторних методів діагностики для встановлення підтвердженого діагнозу туберкульозу розглянемо рівень нових бактеріологічно підтверджених випадків легеневого туберкульозу ( методом бактеріоскопії та за посівом ). За рекомендаціями ВООЗ даний показник має бути вищим 50%. В Дрогобицькому протитуберкульозному диспансері процент бактеріологічно підтверджених випадків туберкульозу серед всіх зареєстрованих став вищим 50 % за останні два роки.
Суттєву роль у посиленні бактеріологічної діагностики відіграло впровадження швидких методів діагностики в межах реалізації програми «Зупинимо туберкульоз в Україні» за рахунок коштів гранту Глобального фонду. В 2015 році бактеріологічний відділ клініко-діагностичної лабораторії Дрогобицького протитуберкульозного диспансеру за рахунок коштів Глобального фонду отримав тест – систему Gene Xpert MTB/RIF для попереднього та швидкого виявлення пацієнтів із резистентністю до рифампіцину. Витратні матеріали для генетичних досліджень закуповуються теж з Глобального фонду. Дане дослідження сприяє швидкій постановці діагнозу, ізоляції пацієнта і своєчасному початку лікування, дозволяє поліпшити клінічний результат і економічність терапії. Специфічність та чутливість швидкого методу діагностики за допомогою тест системи Gene Xpert MTB/RIF складає 68 – 98 % та 98-99 % відповідно. З огляду на це, відсоток бактеріологічно підтверджених випадків туберкульозу на даний час є більшим ніж 50%. За період від встановлення тест системи ( серпень 2015 року ) по даний час проведено 270 досліджень з яких виявлено МБТ у 70 випадках, із стійкістю до рифампіцину у 23 випадках.
Однією із складових надійної та ефективної роботи лабораторії є впровадження системи забезпечення якості лабораторних досліджень, яка включає декілька постійно функціонуючих компонентів: безперервне навчання персоналу лабораторій, забезпечення лабораторій необхідним обладнанням, кураторські візити до лабораторії нижчого рівня, контроль якості досліджень, який включає внутрішній контроль та зовнішній контроль якості.
Завдяки Глобальному фонду в межах реалізації програми «Зупинимо туберкульоз», Проекту USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» медичні працівники нашої лабораторії пройшли тренінгові навчання на тему «Бактеріологічна діагностика туберкульозу із застосуванням щільних середовищ. Контроль якості бактеріологічних досліджень» м. Київ, «Організація заходів протитуберкульозного інфекційного контролю в лабораторіях ТБ служби м. Харків «Планування і організація протитуберкульозного контролю» м. Донецьк, «Консультування та тестування з питань ВІЛ з використанням швидких тестів « м. Львів, «Мікроскопічне дослідження харкотиння методом по Ціль- Нільсену» м. Львів, «Формування толерантного ставлення серед медичних працівників до людей, які живуть з ВІЛ, та представників груп найвищого ризику « м. Трускавець.
Також навчання медичного персоналу лабораторії проводилося на базі бактеріологічної лабораторії КУ ЛОР «Львівський регіональний фтизіопульмонологічний центр» з метою навчання бактеріологічних досліджень на предмет виявлення мікобактерій туберкульозу в харкотинні та освоєння методики розробки харкотиння і фарбування за методом Ціль- Нельсона, проведення культуральних досліджень, індикація та ідентифікація штамів мікобактерій. Навчання проводилося завідувачем лабораторією Фесюком Петром Петровичем та лікарем-бактеріологом Павлюк Марією Дмитрівною, яка отримувала досвід роботи по діагностиці туберкульозу в Швейцарії завдяки Швейцарському благочинному товариству «Ведмідь та Лев» і цей досвід роботи передала нам.
Така форма навчання допомагає медичним працівникам підвищити якість діагностики, лікування та оволодіти професійними навиками.
Для впровадження компонентів системи забезпечення якості лабораторних досліджень у повній мірі необхідно мати достатнє матеріальне забезпечення лабораторій, що на сьогоднішній день залишається проблемним питаннями. Хочу подякувати Глобальному фонду в межах реалізації програми «Зупинимо туберкульоз», проекту USAID «Посилення контролю за туберкульозом в Україні» за рахунок коштів яких для бактеріологічної лабораторії нашої установи придбано, як я вже говорив, тест - систему Gene Xpert в 2015 році, автоклав Systec в 2012 році, а також швидкісну центрифугу Sigma в 2015 році. Дякуючи Швейцарському благочинному товариству «Ведмідь та Лев» в нашій установі встановлено високошвидкісний Інтернет з облаштуванням сервера та автоматизованих робочих місць лікарів. З допомогою високошвидкісного Інтернету проводяться відеоконференції, отримуємо інформацію від обласних спеціалістів, здійснюється якісна і швидка передача даних.
Завдяки оновленню матеріально-технічної бази лабораторії, а також в результаті покращення якості роботи лабораторії успіху вдалося досягти при встановленні діагнозу туберкульоз серед вперше виявлених випадків туберкульозу легень ( рис.1), рівень виявлення туберкульозу методом мікроскопії мазка досяг у 2015 році - 13,5 %, що в порівнянні з 2011-2014 роками цей показник становив в середньому 8,4 %, а в 2006 – 2010 роках - 6,5 %.
Значного успіху вдалося досягти також у впровадженні системи зовнішнього та внутрішнього контролю якості лабораторних досліджень. Внутрішній контроль охоплює такі напрямки роботи, як якість проб, що поступають на дослідження, якість реагентів, виконання методик дослідження згідно стандартам, застосування контрольних проб при кожному дослідженні, визначення чутливості та специфічності методів. Зовнішній контроль якості - це участь лабораторій в системі зовнішньої оцінки культур або мазків за методом «панельного» тестування або переогляду «наосліп». У 2013-2014 роках наша лабораторія провела зовнішній контроль якості методом панельного тестування з показником в якості дослідження 95%. У 2015 році бактеріологічна лабораторія ще раз підтвердила свої результати методом панельного тестування, а також отримала сертифікат від Міністерства охорони здоров`я, який засвідчує про успішне проходження зовнішнього контролю якості бактеріологічного методу діагностики туберкульозу ( індикація та ідентифікація штамів мікобактерій ) з загальною ефективністю 100 %.
В 2015 році представники Проекту USAID провели експертизу функціонування заходів інфекційного контролю в бактеріологічному відділі лабораторії протитуберкульозного диспансеру і надали рекомендації з їх покращення. Слідуючи рекомендаціям проекту Дрогобицький протитуберкульозний диспансер розпочав роботу із удосконалення заходів інфекційного контролю, зокрема встановлення припливно-витяжної вентиляції у лабораторії вартістю понад 60 тисяч гривень. |